Alzheimerova choroba a její průběh

Jak Alzheimerova choroba probíhá?

Alzheimerova nemoc je každopádně zátěží a postihem pro celou rodinu. Nejčastějším projevem je typicky postupná ztráta paměti. Ruku v ruce jde však často také o změny osobnosti, pocity pronásledování, deprese nebo nečekané a neopodstatněné agresivity, které se nedají přehlížet a velmi špatně se snáší, zejména nejbližší rodinou.

Při postupu nemoci začne chybět orientace, schopnost správného úsudku, řeči a v konečných stadiích je člověk nemohoucí, zcela odkázán na péči druhých.

Jednoznačná příčina Alzheimerovy nemoci je nejasná. Víme o některých látkách, beta-amyloidu a tau proteinu, které se u postižených osob ve zvýšené míře ukládají do mozkových buněk a mimo ně. U těchto lidí ubývá buněčných spojů, nervových buněk, tkáně mozku a jejího metabolismu.

Víme také, že tyto a další zjistitelné a měřitelné změny se začnou objevovat řadu let před klinickým projevem nemoci – zapomínáním. Věda si však doposud není jistá, zda tau protein a beta-amyloid jsou jen dalším ukazatelem, biomarkerem onemocnění, anebo jeho pravou příčinou.

Některé léčebné látky, které úspěšně dokázaly v klinických experimentech nemocné zbavit těchto škodlivých látek v mozku, však nedokázaly obnovit schopnost myšlení u dobrovolníků v těchto studiích anebo alespoň zpomalit průběh jejich onemocnění.

Více o prevenci a léčbě
Alzheimerovy choroby Průběh Alzheimerovy choroby